Hemoroidy

Guzki krwawnicze (hemoroidy) to naturalnie występujące u każdego człowieka w kanale odbytu anatomiczne struktury naczyniowe. Ich zadaniem jest uszczelnienie jelita grubego przed wypływem gazów lub wydostawaniem się mas kałowych. Hemoroidy bywają często przyczyną objawów chorobowych.

Dowiedz się więcej

Proktolog

Proktolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego: odbytnicy, kanału odbytu, odbytu. Wskazania do wizyty u proktologa: hemoroidy, owrzodzenia, krwawienia, ropne wycieki, nietrzymanie stolca lub ból podczas wypróżniania.

Umów wizytę

Choroba hemoroidalna

Choroba hemoroidalna to choroba spowodowana uwypukleniami błony śluzowej znajdującej się w kanale odbytu. Uwypuklenia te wypełnione są chorobowo zmienionymi splotami naczyń krwionośnych, głównie żylnych. Około 50% wszystkich chorób jelita grubego lokalizuje się w końcowym jego odcinku, włączając w to również możliwość występowania zmian nowotworowych. Leczeniem hemoroidów zajmuje się proktolog.

Dowiedz się więcej

Hemoroidy: objawy choroby, przyczyny jej powstawania, leczenie

Objawy choroby hemoroidalnej

Objawy choroby hemoroidalnej: krwawienie z odbytu, ból, pieczenie, często świąd w okolicy odbytu oraz uczucie dyskomfortu.

Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów

Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów nie są jednoznacznie ustalone. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że czynnikami wywołującymi chorobę są:

Hemoroidy - etapy choroby

Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby, w zależności od stopnia zawansowania zmian w kanale odbytu:

W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii.

Badanie rektoskopowe

Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii. Badanie jest bardzo miarodajne, szybkie i możliwe do wykonania na miejscu, pod warunkiem prawidłowego przygotowania się do tego badania.

Dowiedz się więcej

Badanie rektoskopowe

Opis badania

Badanie rektoskopowe przeprowadza się w pozycji kolankowo-łokciowej. U pacjentów w ciężkich stanach w pozycji leżącej bocznej z podkurczonymi nogami.

Przed przystąpieniem do wykonania rektoskopii lekarz wykonuje badanie per rectum, czyli bada odbyt z zewnątrz i wewnątrz za pomocą palców dłoni.

Następnie do odbytnicy wprowadzana jest sztywna, plastikowa rurka (tubus rektoskopowy), umożliwiająca precyzyjne oględziny błony śluzowej. Nieprzyjemnie odczucie towarzyszące wprowadzaniu rektoskopu łagodzi żel ze środkiem znieczulającym, którym nasmarowana jest końcówka rektoskopu.

W trakcie wprowadzania rektoskopu, do odbytu wdmuchiwana jest niewielka ilość powietrza, może to dawać uczucie parcia na stolec.

Jeżeli w trakcie badania pacjent odczuwa ból powinien to zgłosić lekarzowi.

Rektoskopia zwykle trwa od 5 do 10 minut.

Po badaniu rektoskopowym może wystąpić lekkie krwawienie z odbytu.

Przygotowanie do badania rektoskopowego

Przed zgłoszeniem się na badanie należy skontaktować się z rejestracją w celu uzyskania informacji na temat przygotowania się do badania. Sposób przygotowania może różnić się w zależności od preferencji lekarza, który będzie wykonywał badanie.

Najczęściej przygotowanie polega na dwukrotnym wykonaniu lewatywy (w przeddzień badania oraz rano tego dnia, w którym badanie ma zostać wykonane) przy użyciu specjalnego płynu dostępnego w aptekach i dokładnym wypróżnieniu.

Bardzo ważne jest pozostanie na czczo. Należy także pamiętać o nieprzyjmowaniu żadnych środków przeczyszczających, ponieważ mogą one utrudnić przeprowadzenie badania.

Przeciwskazania do wykonania badania rektoskopowego

  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • zapalenie otrzewnej,
  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
  • zaawansowana ciąża.

Możliwe powikłania po rektoskopii

Bardzo rzadkim powikłaniem jest rozerwanie ściany jelita grubego.

Metody leczenia hemoroidów

Leczenie hemoroidów jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, ulgę przynoszą często leki stosowane według wskazań lekarza, miejscowo w postaci maści i czopków, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.

W przypadku średnio nasilonych zmian (hemoroidy I i II stopnia) w większości przypadków można zastosować bezoperacyjną metodę Barrona (gumkowanie hemoroidów).

W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy dolegliwości są znaczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. Do niedawna jedyną metodą leczenia zaawansowanych hemoroidów był tradycyjny zabieg operacyjny. Aktualnie hemoroidy zaawansowane (III i IV stopień) można leczyć małoinwazyjną metodą RFITTH (RadioFrequency Induced Thermotherapy of Hemorrhoids) lub laserem.

Dowiedz się więcej

Metody
leczenia hemoroidów

Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby

Bezoperacyjne leczenie hemoroidów metodą Barrona

Metoda Barrona polega na umieszczeniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów, powodując ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji. Chorzy, zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich normalnych zajęć.

Leczenie przeprowadzane jest etapowo w zależności od zaawansowania choroby. Zabiegi można powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do zaopatrzenia wszystkich żylaków.

Leczenie hemoroidów metodą fal radiowych

Metoda RFITTH Celon Radiofrequency Induced Thermotherapy of Hemorrhoids (termiczna ablacja żylaków odbytu, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych), jest małoinwazyjną metodą leczenia choroby hemoroidalnej w III i IV stopniu zaawansowania. Zastosowanie w leczeniu choroby hemoroidalnej metody RFITT Celon znacząco zwiększa komfort pooperacyjny pacjenta: mniejsza bolesność. Zabieg RFITTH Celon w większości przypadków może zastąpić bardziej inwazyjny zabieg operacyjny.

Dowiedz się więcej

Proktologia cennik

  • konsultacja proktologiczna - 160,00 zł
  • rektoskopia - 180,00 zł
  • założenie jednej gumki - 180,00 zł
  • zabieg metodą RFITTH Celon - 2 700,00 zł