Hemoroidy: objawy choroby, przyczyny jej powstawania, leczenie
Objawy choroby hemoroidalnej: krwawienie z odbytu, ból, pieczenie, często świąd w okolicy odbytu oraz uczucie dyskomfortu.
Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów
Przyczyny powstawania zmian w obrębie hemoroidów nie są jednoznacznie ustalone. Jednak z całą pewnością można powiedzieć, że czynnikami wywołującymi chorobę są:
- zaburzenie czynności jelit (zaparcia, biegunki),
- ciąża i poród,
- dieta zawierająca dużą ilość ostrych przypraw, alkohol,
- siedzący tryb życia.
Hemoroidy - etapy choroby
Lekarze wyróżniają kilka etapów choroby, w zależności od stopnia zawansowania zmian w kanale odbytu:
- początkowe stadia charakteryzują się niewielkimi zmianami, stwierdzanymi wyłącznie w trakcie badania lekarskiego, jednak już wtedy mogą one być przyczyną dolegliwości;
- stadia zawansowane odznaczają się hemoroidami wypadającymi z odbytu w czasie wypróżnień, z często pojawiającymi się bardzo bolesnymi stanami zapalnymi.
W trakcie wizyty u lekarza istotne jest określenie stopnia zaawansowania choroby, tylko na tej podstawie można zastosować prawidłowe leczenie. Stwierdzenie nawet niewielkich zmian wymaga wykonania badania pozwalającego obejrzeć od wewnątrz końcowy odcinek przewodu pokarmowego, tzw. rektoskopii.
Leczenie hemoroidów jest zróżnicowane. W początkowych etapach, gdy dolegliwości są niewielkie, ulgę przynoszą często leki stosowane według wskazań lekarza, miejscowo w postaci maści i czopków, jak również leki stosowane ogólnie, wpływające na chorobowo zmienione naczynia krwionośne.
W przypadku średnio nasilonych zmian (hemoroidy I i II stopnia) w większości przypadków można zastosować bezoperacyjną metodę Barrona (gumkowanie hemoroidów).
W przypadkach bardziej zaawansowanych, gdy dolegliwości są znaczne, konieczne jest leczenie zabiegowe. Do niedawna jedyną metodą leczenia zaawansowanych hemoroidów był tradycyjny zabieg operacyjny. Aktualnie hemoroidy zaawansowane (III i IV stopień) można leczyć małoinwazyjną metodą RFITTH (RadioFrequency Induced Thermotherapy of Hemorrhoids) lub laserem.
Dowiedz się więcej
Bezoperacyjne leczenie hemoroidów metodą Barrona
Metoda Barrona polega na umieszczeniu specjalnych gumek u podstawy hemoroidów, powodując ich niedokrwienie i martwicę. Zabiegi te nie są bolesne i możliwe do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a więc bez konieczności hospitalizacji. Chorzy, zaraz po zabiegu mogą wrócić do swoich normalnych zajęć.
Leczenie przeprowadzane jest etapowo w zależności od zaawansowania choroby. Zabiegi można powtarzać co 2-3 tygodnie, aż do zaopatrzenia wszystkich żylaków.
Metoda RFITTH Celon Radiofrequency Induced Thermotherapy of Hemorrhoids (termiczna ablacja żylaków odbytu, indukowana prądem o częstotliwości fal radiowych), jest małoinwazyjną metodą leczenia choroby hemoroidalnej w III i IV stopniu zaawansowania. Zastosowanie w leczeniu choroby hemoroidalnej metody RFITT Celon znacząco zwiększa komfort pooperacyjny pacjenta: mniejsza bolesność. Zabieg RFITTH Celon w większości przypadków może zastąpić bardziej inwazyjny zabieg operacyjny.
Dowiedz się więcej