Żylaki kończyn dolnych. Skleroterapia.

Skleroterapia - to jedna z metod leczenia żylaków. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Skleroterapia

Żylaki kończyn dolnych

Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania choroby.

Skleroterapia

Skleroterapia - to jedna z metod leczenia żylaków, szczególnie wskazana przy żylakach nawrotowych, pierwotnych z wydolnym pniem żyły odstrzałkowej lub odpiszczelowej, poszerzeń żylnych o typie venulektazji i teleangiektazji ("pajączki naczyniowe").

Skleroterapia: wybór metody, opis zabiegu

Wybór metody skleroterapii

Skleroterapia może być wykonana płynem lub pianką obliterującą. Wybór środka obliterującego zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku leczenia teleangiektacji i venulektazji zwykle stosuje się metodę mikroskleroterapii, a w przypadku leczenia żylaków lepsze efekty uzyskuje się metodą skleroterapii piankowej Tessariego. Zabieg skleroterapii polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie. Skleroterapię piankową wykonuje się zwykle pod kontrolą USG Doppler. USG z Dopplerem umożliwia precyzyjną diagnostykę z nieinwazyjną wizualizacją naczyń.

Skleroterapia - przebieg zabiegu

Zabieg skleroterapii poprzedzony jest badaniem USG Dopler, które wykonuje się w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Sama skleroterapia polega na wstrzyknięciu leku. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Po wstrzyknięciu leku żyła obkurcza się, podrażniona ściana żyły włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności. Konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilku zabiegów. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem. Przebarwienia te ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu.

Skleroterapia piankowa metodą Tessariego

Metoda piankowej obliteracji Tessariego polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylega do ścian naczyń działając tylko na wybrane żyły. Metodą tą można leczyć także większe żylaki.

Mikroskleroterapia, leczenie teleangiektazji

Bardzo drobne żyłki tzw. teleangiektazje usuwa się wykonując zabieg mikroskleroterapii. Wstrzyknięcia przeprowadzane są za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych. Zabieg mikroskleroterapii lekarz może przeprowadzać przy użyciu specjalnych okularów powiększających lub/i specjalnego oświetlacza naczyniowego VEINLITE. Zabieg mikroskleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie Dopplerowskie w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Po zabiegu skleroterapii mogą wystąpić przebarwienia skóry nad naczyniem. Przebarwienia te ustępują samoistnie do sześciu miesięcy po zabiegu. Po zabiegu na leczone miejsce lekarz nakłada opatrunek uciskowy z gazików, bandaża lub specjalnej pończochy uciskowej. Opatrunek uciskowy należy nosić przez trzy dni. Bezpośrednio po zabiegu pacjent przez minimum 30 minut powinien spacerować. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga czasami powtórzenia zabiegu.

Skleroterapia przy użyciu oświetlacza naczyniowego

Skleroterapia przy użyciu oświetlacza naczyniowego VEINLITE polega na oświetleniu skóry specjalnym zródłem światła. Emitowane światło umożliwia zlokalizowanie niewidocznych podczas badania USG drobnych naczyń zasilających tzw. "pajączków" i sieci naczynek widocznych na nogach na głębokości do 1 cm. Zamknięcie naczynia zasilającego powoduje także zamknięcie drobnej sieci naczyń żylnych bez konieczności bezpośredniego podania leku. Pozwala to na zmniejszenie ewentualnych przebarwień, które mogą pozostać po zabiegu i w znaczący sposób poprawia jakość zabiegu.

Skleroterapia, ceny zabiegu*

  • zabieg wykonany płynem obliterującym - od 250 zł**
  • skleroterapia piankowa - od 400 zł
  • echoskleroterapia - od 500 zł

*ceny skleroterapii nie zawierają ceny pończochy uciskowej, którą lekarz zakłada pacjentowi po zabiegu

** cena zależy od ilości podanych ampułek, pierwsza ampułka 250 zł, każda następna 200 zł

Lekarz wykonujący zabieg skleroterapii

Zabiegi skleroterapii wykonuje:
- specjalista chirurgii ogólnej, flebolog dr Paweł Mrozowski,
- specjalista chirurgii ogólnej dr Marek Przybyszewski,
- specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej dr n. med. Andrzej Witczak.