Usuwanie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji
Jak przygotować się do zabiegu usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?
Usuwanie zmian skórnych metodą elektrokoagulacji zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać o ogólnych zaleceniach:
- przez okres 2 tygodni przed zabiegiem należy unikać ekspozycji na słońce oraz nie stosować kremów brązujących (samoopalaczy);
- 30 dni przed zabiegiem nie powinno się wykonywać innych procedur laserowych lub peelingów chemicznych;
- co najmnie 14 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować antybiotyków, leków, suplementów czy ziół o działaniu światłouczulającym, dotyczy to również kremów z pochodnymi witaminy A (retinolem) lub kwasami;
- pacjenci mający skłonność do powstawania opryszczki powinni profilaktycznie zażyć leki przeciwopryszczkowe.
Szczegółowe zalecenia dotyczące usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji, w tym także ewentualne przeciwwskazania do zabiegu oraz lista zaleceń pozabiegowych omawiane są podczas konsultacji kwalifikującej do zabiegu.
Przebieg zabiegu usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji
Elektrokoagulacja to metoda polegająca na wypaleniu (ścięciu, koagulacji białka) zmiany skórnej za pomocą łuku elektrycznego.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pacjent bezpośrednio po zabiegu wychodzi do domu. W zależności od wielkości powierzchni zmian skórnych, zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut.
Bezpośrednio po zabiegu w miejscu poddanym elektrokoagulacji może powstać lekki obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie oraz delikatne krwawienie. Rana goi się od jednego do trzech tygodni, czasami pozostawiając niewielkie przebarwienie czy bliznę.
Długość gojenia się rany zależy od rozległości i ilości zmian. W celu uniknięcia powikłań po zabiegu wykonanym metodą elektrokoagulacji bezwzględnie należy przestrzegać pozabiegowych zaleceń lekarskich. Nie przestrzeganie zaleceń może prowadzić do powikłań pozabiegowych.
Zalecenia po zabiegu elektrokoagulacji
- dbałość o czystość i higienę leczonego miejsca;
- unikanie podrażnień mechanicznych okolic pozabiegowych;
- w miejscach po usuniętych zmianach nie wolno stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez lekarza wykonującego zabieg;
- unikanie długotrwałego moczenia zmian pozabiegowych,
- należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi (najlepiej 50+) oraz bezwzględnie unikać opalania (słońce, solarium) zagojonych miejsc przez okres do czterech tygodni.
Każdy pacjent i każda jednostka chorobowa wymaga odrębnego traktowania, dlatego szczegółowe zalecenia pozabiegowe otrzymają Państwo od lekarza wykonującego zabieg.
Jak umówić się na zabieg usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji?
Przed wykonaniem zabiegu usuwania zmian skórnych wymagana jest wizyta konsultacyjna kwalifikująca do zabiegu.
Na wizytę konsultacyjną można umówić się telefonicznie lub samodzielnie przez system rejestracji online. Wizyta konsultacyjna nie jest wymagana przy kontynuacji leczenia.
W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz ustala metodę przeprowadzenia zabiegu, określa obszar zabiegu oraz ustala koszt zabiegu.
Jeżeli pacjent zdecyduje się na zabieg, zabieg można przeprowadzić bezpośrednio po konsultacji.
Wizyty konsultacyjne zaplanowane są czasowo tak, żeby Pacjent mógł wykonać zabieg bezpośrednio po wizycie konsultacyjnej, bez konieczności ponownej wizyty.
Cena zabiegu usuwania zmian skórnych metodą elektrokoagulacji
Cena zabiegu zależy od wielkości usuwanej zmiany. W przypadku większej ilości zmian o cenie zabiegu decyduje lekarz w trakcie konsultacji
Usuwanie zmian skórnych

Lek. Mariusz Wojtczak, specjalista chirurgii ogólnej, wykonuje zabiegi usuwania zmian skórnych laserem CO2, laserem Er:YAG firmy FOTONA, elektrokoagulacją oraz zabiegi chirurgicznego wycięcia zmian skórnych. Dr Wojtczak wykonuje także zabiegi usuwania zmian naczyniowych laserem CUTERA.
Wizytę do specjalisty chirurga Mariusza Wojtczaka można umówić przez system rezerwacji online lub telefonicznie.