VENO

MED

Leczenie chrapania

Chrapanie leczymy metodami małoinwazyjnymi: metodą koblacji tzw. metodą CELON oraz metodą laserową NightLase.

Leczenie chrapania Laser Fale radiowe

Leczenie chrapania

Chrapanie leczymy metodami małoinwazyjnymi: metodą koblacji tzw. metodą CELON oraz metodą laserową NightLase. Zabieg NightLase, dzięki zastosowaniu promieniowania lasera Er:YAG o delikatnym, powierzchownym działaniu, zmniejsza występowanie bezdechów oraz amplitudę chrapania. Metoda NightLase jest aktualnie najmniej inwazyjną metodą leczenia chrapania.

Dlaczego chrapiemy?

Kiedy nie śpimy, mięśnie gardła są napięte. Dzięki temu podczas oddychania powietrze swobodnie przepływa przez podtrzymywany przez nie duży otwór. Podczas snu mięśnie odpoczywają, tracą napięcie i kanał nosa i gardła, przez który płynie powietrze, znacznie się zwęża. Zdarza się, że jest tak wąski, iż przepływające powietrze powoduje wibracje, szczególnie podczas wdechu. Chrapanie pojawia się, gdy pod wpływem tych wibracji zaczyna drgać podniebienie miękkie wraz z podstawą języka.

Czy osoby chrapiące powinny poddać się badaniu laryngologicznemu?

W większości przypadków, żeby chrapanie ustało wystarczy zrzucić zbędne kilogramy, ograniczyć spożycie alkoholu, czy w przypadku palaczy rzucić palenie. Pomóc może także:

Jeżeli jednak chrapanie nie ustępuje, należy zgłosić się do lekarza specjalisty. U osób chrapiących podczas snu następuje przyspieszenie pracy serca, ciśnienie wzrasta, a dotlenienie organizmu zmniejsza się o 30 proc. Chrapanie może więc wywoływać uczucie zmęczenia, a także zaburzenia koncentracji. Chrapanie może doprowadzić do nadciśnienia, choroby wieńcowej, zawału serca, czy udaru mózgu.

Bezdech senny

Kiedy mówimy o bezdechu sennym?

Chrapaniu nie zawsze towarzyszy bezdech senny, ale najczęściej do niego prowadzi. Z bezdechem sennym mamy do czynienia, gdy podczas snu w ciągu godziny wystąpi 5-15 przerw w oddychaniu, trwających dłużej niż 10 sekund lub ponad 30 podczas siedmiogodzinnego snu. Sen pacjentów z bezdechem jest praktycznie pozbawiony fazy głębokiej. Jest niepełnowartościowy i nie pozwala wypocząć. Następstwem tego są poranne bóle głowy, nadmierna senność w ciągu dnia, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci. Bezdechom często towarzyszą także depresja, stany lękowe, impotencja.

Przyczyny bezdechów sennych

Przerwy w oddychaniu, czyli bezdechy występujące w czasie snu u chorych na Zespół Obturacyjnych Bezdechów Sennych, spowodowane są mechanicznym zamknięciem dróg oddechowych. Do zaburzenia drożności dochodzi najczęściej na poziomie środkowej części gardła. W czasie snu obniża się napięcie mięśni, w wyniku czego ściany górnych dróg oddechowych zbliżają do siebie. Bezdech senny może mieć przyczynę związaną z ośrodkowym układem nerwowym lub z obecnością przeszkody w górnych drogach oddechowych. Do przeszkód w górnych drogach oddechowych należą:

Leczenie bezdechów sennych

Leczenie Zespołu Obturacyjnych Bezdechów Sennych jest przyczynowe i najczęściej wymaga postępowania operacyjnego.

Szacuje się, że w Polsce problem chrapania dotyczy około 8 milionów dorosłych ludzi. Statystycznie częściej chrapią mężczyźni ok. 84%, rzadziej kobiety. Chrapanie u kobiet nasila się w okresie menopauzy.

Metody leczenia chrapania

Fale radiowe metoda celon

Leczenie chrapania

Leczenie chrapania: laser, CELON

Leczenie chrapania falami radiowymi metodą CELON. Zabieg w znieczuleniu miejscowym, pacjent po zabiegu wraca do domu.

Laser NIGHTLASE™

Leczenie chrapania

Leczenie chrapania: laser, CELON

Leczenie chrapania laserem Er:YAG metodą NightLase to aktualnie najmniej inwazyjna metoda leczenia chrapania.

Cennik leczenia chrapania
Konsultacja do zabiegu 100 zł Leczenie chrapania falami radiowymi CELON 1500 zł Leczenie chrapania metodą CELON plus podcięcie podniebienia miękkiego z języczkiem od 2100 zł Cena serii trzech zabiegów laserem NightLase od 1500 zł
Lekarz

Leczenie chrapania

Zabiegi leczenia chrapania laserem oraz falami radiowymi wykonuje doktor Anna Ciesielczuk-Łuczywek.
Zabiegi leczenia chrapania falami radiowymi, metodą Celon wykonuje specjalista laryngolog dr Anna Ciesielczuk-Łuczywek. Wizytę można umówić wyłącznie telefonicznie.

Umów wizytę