Leczenie nietrzymania moczu laserem

W Centrum Zabiegowym VENOMED (dawniej FRAGMAT-MED) wysiłkowe nietrzymanie moczu leczymy laserem metodą IncontiLase™. Zabieg IncontiLase™ to nieinwazyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu z zastosowaniem lasera Er:YAG firmy FOTONA. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga znieczulenia, pacjentka bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Zabieg nie wymaga zwolnienia z pracy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej spotykana forma nietrzymania moczu wśród kobiet. Jest ono definiowane jako mimowolna utrata moczu podczas kaszlenia, kichania lub w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka od 4% do 14% młodszych kobiet i 12% do 35% starszych kobiet.

Opis zabiegu nietrzymania moczu

Zalecenia przed zabiegiem

Przebieg zabiegu

Lekarz wykonujący zabieg

cena zabiegu

rejestracja

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu laserem IncontiLase™

Zabieg IncontiLase to nieinwazyjna metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu z zastosowaniem lasera Er:YAG firmy FOTONA. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga znieczulenia, pacjentka bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji anizwolnienia z pracy.

Zalecenia przed zabiegiem

Warunkiem zakwalifikowania do zabiegu leczenia nietrzymania moczu metodą IncontiLase jest konsultacja medyczna, w trakcie której ustala się stopień zaawansowania choroby oraz stan zdrowia pacjentki. Warunkiem koniecznym są prawidłowe badania cytologiczne oraz brak aktywnych infekcji pochwy.

Przebieg zabiegu

Zabieg IncontiLase™ polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy, przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla okolicę przedsionka pochwy, ujście cewki moczowej oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy. Bezpośrednio przed zabiegiem pochwa zostaje zdezynfekowana, a następnie delikatnie osuszona. Zabieg leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu IncontiLase™ można podzielić na trzy etapy.

Etap I. Leczenie przedniej ścianki pochwy. W pierwszym etapie lekarz naświetla laserem przednią ścianę pochwy za pomocą wziernika laserowego.

Etap II. Naświetlanie ścianek pochwy. W drugim etapie przeprowadzana jest pierścieniowa terapia ścianek pochwy.

Etap III. Naświetlanie przedsionka pochwy. Trzecia faza zabiegu wykonywana jest w obszarze przedsionka pochwy. Wykorzystuje się w tym celu głowicę, która emituje wiązki lasera, stymulując w ten sposób tkanki.

Dzięki naświetlaniu laserem istniejące już włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, natomiast pobudzone zostają komórki, które zwiększają produkcję nowych włókien kolagenowych. W ten sposób poprawia się sprężystość ścian pochwy. Ich uniesienie sprawia, że zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej.

Kąt nachylenia cewki moczowej przed zabiegiem leczenia nietrzymania moczu laserem metodą Incontilase Kąt nachylenia cewki moczowej po zabiegu leczenia nietrzymania moczu laserem metodą Incontilase

Zabieg jest prawie bezbolesny i nie wymaga hospitalizacji ani znieczulenia.

Czas trwania zabiegu

Zabieg laserowego leczenia nietrzymania moczu trwa od 30 do 60 minut. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka wraca do domu.

Po zabiegu

Efekt poprawy utrzymania wysiłkowego moczu nie pojawia się od razu. Włókna kolagenowe wymagają czasu na przebudowę. Pierwsze efekty odczuwane są po około 30 - 40 dniach po zabiegu. Są jednak pacjentki, u których proces przebudowy trwa dłużej i efekt pojawia się dopiero po pół roku.

Ilość zabiegów zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Zazwyczaj, aby usunąć lekkie lub średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu, wystarczy jeden zabieg. W niektórych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć. U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest bardziej trwały i utrzymuje się wiele lat lub do kolejnego porodu, w czasie którego następuje ponowne rozciągnięcie włókien kolagenowych. U kobiet w wieku około - postmenopauzalnym trwałość efektu zależy od stosowania dodatkowej terapii (farmakologicznej i fizykoterapeutycznej).

Zalecenia po zabiegu leczenia nietrzymania moczu laserem

Po zabiegu przez kilka dni trzeba nosić podpaski, gdyż występuje przesięk surowiczy. W niektórych przypadkach ginekolog zaleci stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych. Przez miesiąc po zabiegu należy unikać stosunków płciowych. W przypadku wykonywania zabiegów u kobiet miesiączkujących zabiegi wykonywane są w pierwszej połowie cyklu.

Gdzie można wykonać zabieg?

W Centrum Medycznym "Fragmat" zabiegi leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu wykonuje lekarz ginekolog dr n. med. Piotr Hincz.

Cena zabiegu leczenia chrapania laserem NightLase

Cena leczenia nietrzymania moczu laserem Konsultacja przed zabiegiem 150 zł Cena pierwszego zabiegu 2100 zł Cena za kolejne zabiegi 1500 zł

Rejestracja

tel. +48 42 678 31 00, 531 799 995
e-mail: rejestracja@venomed.pl
Centrum Medyczne VENOMED
Łódź, ul. Jana Matejki 7