Informacje dla pacjenta
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu lasrem.
Kwalifikacja do zabiegu IncontiLase™
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej spotykana forma nietrzymania moczu wśród kobiet. Jest ono definiowane jako mimowolna utrata moczu podczas kaszlenia, kichania lub w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego. Szacuje się, że dolegliwość ta dotyka od 4% do 14% młodszych kobiet i 12% do 35% starszych kobiet.
Wskazaniem do zabiegu IncontiLase jest łagodne i umiarkowane wysiłkowe i mieszane nietrzymanie moczu.
Warunkiem zakwalifikowania do zabiegu leczenia nietrzymania moczu metodą IncontiLase™ jest konsultacja medyczna, w trakcie której ustala się stopień zaawansowania choroby oraz stan zdrowia pacjentki. Warunkiem koniecznym są prawidłowe badania cytologiczne oraz brak aktywnych infekcji pochwy.
Przebieg zabiegu leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
laserem metodą IncontiLase™
Zabieg leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu laserem metodą IncontiLase™ wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg jest prawie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, pacjentka bezpośrednio po zabiegu wraca do domu. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji ani zwolnienia z pracy.
Czas trwania zabiegu: od 30 do 60 minut.
Bezpośrednio przed zabiegiem pochwa zostaje zdezynfekowana, a następnie delikatnie osuszona. W trakcie zabiegu lekarz wprowadza do pochwy specjalną głowicę, przez którą rozproszona wiązka lasera naświetla okolicę przedsionka pochwy, ujście cewki moczowej oraz obszar wzdłuż przedniej ściany pochwy.
Dzięki naświetlaniu laserem istniejące już włókna kolagenowe ulegają obkurczeniu, natomiast pobudzone zostają komórki, które zwiększają produkcję nowych włókien kolagenowych. W ten sposób poprawia się sprężystość ścian pochwy. Ich uniesienie sprawia, że zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej.
Zabieg leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu IncontiLase™ można podzielić na trzy etapy.
Etap I. Leczenie przedniej ścianki pochwy. W pierwszym etapie lekarz naświetla laserem przednią ścianę pochwy za pomocą wziernika laserowego.
Etap II. Naświetlanie ścianek pochwy. W drugim etapie przeprowadzana jest pierścieniowa terapia ścianek pochwy.
Etap III. Naświetlanie przedsionka pochwy. Trzecia faza zabiegu wykonywana jest w obszarze przedsionka pochwy. Wykorzystuje się w tym celu głowicę, która emituje wiązki lasera, stymulując w ten sposób tkanki.


Po zabiegu IncontiLase™
Efekt poprawy utrzymania wysiłkowego moczu nie pojawia się od razu. Włókna kolagenowe wymagają czasu na przebudowę. Pierwsze efekty odczuwane są po około 30 - 40 dniach po zabiegu. Są jednak pacjentki, u których proces przebudowy trwa dłużej i efekt pojawia się dopiero po pół roku.
Ilość zabiegów zależy od stopnia zaawansowania dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Zazwyczaj, aby usunąć lekkie lub średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu, wystarczy jeden zabieg. W niektórych przypadkach zabieg trzeba powtórzyć.
U kobiet w wieku rozrodczym efekt jest bardziej trwały i utrzymuje się wiele lat lub do kolejnego porodu, w czasie którego następuje ponowne rozciągnięcie włókien kolagenowych. U kobiet w wieku około postmenopauzalnym trwałość efektu zależy od stosowania dodatkowej terapii (farmakologicznej i fizykoterapeutycznej).
Przeciwwskazania do zabiegu metodą IncontiLase™
- ciąża, karmienie piersią;
- infekcja pochwy, padaczka;
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
- choroby autoimmunologiczne, nieuregulowana cukrzyca;
- stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło, obniżających krzepliwość krwi, lub niektórych ziół takich jak np. dziurawiec czy nagietek.
Szczegółowe informacje na temat zabiegu oraz przeciwwskazania do zabiegu są omawiane w trakcie konsultacji lekarskiej.
Zalecenia po zabiegu leczenia nietrzymania moczu laserem
Po zabiegu przez kilka dni trzeba nosić podpaski, gdyż występuje przesięk surowiczy. W niektórych przypadkach ginekolog zaleci stosowanie przez kilka dni globulek dopochwowych.
Przez miesiąc po zabiegu należy unikać stosunków płciowych. W przypadku wykonywania zabiegów u kobiet miesiączkujących zabiegi wykonywane są w pierwszej połowie cyklu.