Przepuklina

Przepuklinę pachwinową, udową, a także przepuklinę brzuszną leczymy w trybie jednodniowym bez hospitalizacji. Przepukliny pachwinowe i udowe operujemy metodą Trabucco - metoda beznapięciowa, bezszwowa z użyciem siatki przepuklinowej.

przepuklina pachwinowa

przepuklina udowa

przepuklina brzuszna

Przepuklina opis zabiegu

Cennik

Umów wizytę

Przepuklina

Przepuklina (łac. hernia) to nieprawidłowe przemieszczenie się narządów lub ich części poza jamę ciała, w której normalnie się znajdują. Objawem przepukliny jest miękka, często chowająca się pod wpływem ucisku palcami, wypukłość w obrębie brzucha lub pachwiny.

Przepuklina to nie tylko defekt kosmetyczny. Przepuklina nieleczona może prowadzić do groźnych powikłań. Uwięźnięcie może prowadzić do zaburzenia ukrwienia jelit, a w konsekwencji do ich martwicy. Najczęściej do uwięźnięcia jelit dochodzi podczas uporczywego kaszlu lub przewlekłych zaparć. Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Jedyną metodą leczenia przepukliny jest leczenie operacyjne.

Przyczyny powstawania

Na przepuklinę najczęściej chorują osoby o dużej nadwadze, osoby wykonujące pracę wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów, kobiety w ciąży, mężczyźni mający problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty, osoby cierpiące na przewlekłe zaparcia lub przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne. Przepukliny powstają także w bliznach pooperacyjnych, bliznowata tkanka jest mniej wytrzymała od zdrowej tkanki łącznej. Przepuklina częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Przepuklina pachwinowa i udowa.

Istnieją dwa rodzaje przepuklin umiejscawiające się w okolicy pachwiny: przepuklina pachwinowa i przepuklina udowa. Przepuklina pachwinowa częściej występuje u mężczyzn, natomiast przepuklina udowa u kobiet.

Przepuklina udowa

Przepuklina udowa stanowi jedynie 4% przepuklin pachwiny i występuje trzy razy częściej u kobiet (głównie starszych) niż u mężczyzn. Przepuklina udowa często nie powoduje bólu, nawet uwięźnięcie może przebiegać bezbólowo.

Przepuklina brzuszna

Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie błony otrzewnej, najczęściej wraz z pętlami jelit, poza anatomiczne granice jamy brzusznej. "Zawartość" jamy brzusznej utrzymywana jest powłokami, na które składają się m. in. mięśnie brzucha, rozcięgna, więzadła. W jamie brzusznej panuje stale dodatnie ciśnienie, które wzrasta podczas kaszlu, śmiechu, przy parciu na stolec, oddawaniu moczu. Są to sytuacje, podczas których pracują mięśnie brzucha, tworząc tzw. tłocznię brzuszną. Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pod jego wpływem, w miejscach osłabienia ścian brzucha, dochodzi do przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.

Leczenie przepukliny

Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Obecnie nie ma żadnej skutecznej metody nieoperacyjnego leczenia przepukliny. Przepuklina jest klasycznym przykładem choroby, której jedyną metodą leczenia jest leczenie zabiegowe. Przepuklinę pachwinową, przepuklinę udową, a także przepuklinę brzuszną operujemy w trybie pobytu jednodniowego bez hospitalizacji. Przepuklinę pachwinową i przepuklinę udową operujemy metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą "Trabucco".

Przepuklina - opis zabiegu

Operacja przepukliny polega na wypreparowaniu, zaopatrzeniu worka przepuklinowego i założeniu siatki wzmacniającej ściany kanału pachwinowego uniemożliwiając tym samym nawrót przepukliny. Operacja przepukliny wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym. Zastosowanie nowoczesnej techniki operacyjnej i specjalnej siatki pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć. Małe cięcie skórne zapewnia lepszy efekt kosmetyczny, lepsze gojenie się rany i redukuje do minimum dolegliwości bólowe, zapewniając szybko pełną sprawność. Zabieg kończy założenie szwu śródskórnego lub plasterków skórnych. Po zabiegu można przyjmować leki przeciwbólowe, jeżeli pacjent odczuwa taką potrzebę.

Operacja przepukliny metodą "Trabucco"

Zarówno przepuklina pachwinowa jak i przepuklina udowa w Centrum Chirurgicznym "Fragmat-Med" operowana jest metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą "Trabucco".Bezszwową (do mocowania siatki nie stosuje się szwów), beznapięciową (ułożenie siatki bez szwów gwarantuje brak napięcia w ranie i stwarza optymalne warunki do gojenia). Metoda "Trabucco" to najnowsza, najszybsza i niezwykle skuteczna metoda leczenia przepuklin. Operujemy także przepukliny metodą Lichtensteina.

Po zabiegu pacjent kilka godzin pozostaje pod kontrolą lekarza - większość pacjentów po 2-3 godzinach opuszcza klinikę. W szczególnych przypadkach istnieje także możliwość pozostania na noc pod fachową opieką pielęgniarską. Termin zabiegu ustalany jest po wstępnym badaniu.

Badania niezbędne do wykonania operacji przepukliny:

  • poziom elektrolitów,
  • APTT, grupa krwi,
  • w niektórych przypadkach wymagane jest także EKG oraz konsultacja internisty lub kardiologa.

Zalecenia po zabiegu przepukliny

Dzień po operacji przepukliny pacjent powinien wrócić do codziennych czynności - chodzenie przyśpiesza rekonwalescencję. Przez pierwsze dwa tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie. Do pracy fizycznej pacjent może powrócić cztery tygodnie po zabiegu.

Lekarz wykonujący operacje przepuklin

Operacje przepuklin wykonuje:

  • dr n. med. Justyna Cielecka, specjalista chirurg, onkolog
  • dr Miłosz Łukasik, specjalista chirurg.

Cena zabiegu

Konsultacja do zabiegu przepukliny: 160 zł

Operacja przepukliny pachwinowej: 2900 - 3500 zł*

Operacja przepukliny udowej: od 2600 zł*

Operacja przepukliny brzusznej: od 2500 zł*

* Cena zależy od rodzaju, wielkości i stopnia zaawansowania przepukliny.

Rejestracja

tel. +48 42 678 31 00, 531 799 995
e-mail: rejestracja@venomed.pl
Łódź, ul. Jana Matejki 7