Przyczyny powstawania przepukliny
- duża nadwaga,
- praca wymagającą podnoszenia i dźwigania ciężarów,
- ciąża,
- problem z oddawaniem moczu z powodu przerostu prostaty,
- przewlekłe zaparcia
- przewlekłe choroby oskrzelowo-płucne.
Przepukliny powstają także w bliznach pooperacyjnych, bliznowata tkanka jest mniej wytrzymała od zdrowej tkanki łącznej. Przepuklina częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
Przepuklina pachwinowa i udowa
Istnieją dwa rodzaje przepuklin umiejscawiające się w okolicy pachwiny: przepuklina pachwinowa i przepuklina udowa. Przepuklina pachwinowa częściej występuje u mężczyzn, natomiast przepuklina udowa u kobiet.
Przepuklina udowa stanowi jedynie 4% przepuklin pachwiny i występuje trzy razy częściej u kobiet (głównie starszych) niż u mężczyzn. Przepuklina udowa często nie powoduje bólu, nawet uwięźnięcie może przebiegać bezbólowo.
Przepuklina brzuszna
Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe uwypuklenie błony otrzewnej, najczęściej wraz z pętlami jelit, poza anatomiczne granice jamy brzusznej.
"Zawartość" jamy brzusznej utrzymywana jest powłokami, na które składają się m. in. mięśnie brzucha, rozcięgna, więzadła.
W jamie brzusznej panuje stale dodatnie ciśnienie, które wzrasta podczas kaszlu, śmiechu, przy parciu na stolec, oddawaniu moczu. Są to sytuacje, podczas których pracują mięśnie brzucha, tworząc tzw. tłocznię brzuszną.
Doprowadza to do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Pod jego wpływem, w miejscach osłabienia ścian brzucha, dochodzi do przerwania powłok i utworzenia się przepukliny.
Leczenie przepukliny
Przepuklina nigdy nie ulega samoistnemu wyleczeniu ani zmniejszeniu. Obecnie nie ma żadnej skutecznej metody nieoperacyjnego leczenia przepukliny. Przepuklina jest klasycznym przykładem choroby, której jedyną metodą leczenia jest leczenie zabiegowe.
Przepuklinę pachwinową, przepuklinę udową, a także przepuklinę brzuszną operujemy w trybie pobytu jednodniowego bez hospitalizacji.
Przepuklinę pachwinową i przepuklinę udową operujemy metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą "Trabucco".
Przepuklina, opis zabiegu
Operacja przepukliny polega na wypreparowaniu, zaopatrzeniu worka przepuklinowego i założeniu siatki wzmacniającej ściany kanału pachwinowego uniemożliwiając tym samym nawrót przepukliny.
Operacja przepukliny wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym lub przewodowym.
Zastosowanie nowoczesnej techniki operacyjnej i specjalnej siatki pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennych zajęć. Małe cięcie skórne zapewnia lepszy efekt kosmetyczny, lepsze gojenie się rany i redukuje do minimum dolegliwości bólowe, zapewniając szybko pełną sprawność.
Zabieg kończy założenie szwu śródskórnego lub plasterków skórnych. Po zabiegu można przyjmować leki przeciwbólowe, jeżeli pacjent odczuwa taką potrzebę.
Po zabiegu pacjent kilka godzin pozostaje pod kontrolą lekarza (większość pacjentów po 2-3 godzinach opuszcza klinikę). Termin zabiegu ustalany jest po wstępnym badaniu.
Operacja przepukliny metodą Trabucco
Zarówno przepuklinę pachwinową jak i przepuklinę udową operujemy metodą beznapięciową, bezszwową z użyciem siatek tzw. metodą "Trabucco".
Bezszwową (do mocowania siatki nie stosuje się szwów), beznapięciową (ułożenie siatki bez szwów gwarantuje brak napięcia w ranie i stwarza optymalne warunki do gojenia).
Metoda "Trabucco" to najnowsza, najszybsza i niezwykle skuteczna metoda leczenia przepuklin. Operujemy także przepukliny metodą Lichtensteina.
Badania niezbędne do wykonania operacji przepukliny
- poziom elektrolitów,
- APTT, grupa krwi,
- w niektórych przypadkach wymagane jest także EKG oraz konsultacja internisty lub kardiologa.
Zalecenia po zabiegu przepukliny
- dzień po operacji przepukliny pacjent powinien wrócić do codziennych czynności - chodzenie przyśpiesza rekonwalescencję,
- przez pierwsze dwa tygodnie po operacji przepukliny należy ograniczyć dźwiganie,
- do pracy fizycznej pacjent może powrócić cztery tygodnie po zabiegu.
Cennik zabiegów przepukliny
Cena zależy od rodzaju, wielkości i stopnia zaawansowania przepukliny.